"а не е ли възможно жената да е в неплатен ,без право на стаж"

Възможно е, но опасенията остават и в този случай същите. :smile1:
За санкция не се сещам , но биха могли да не признаят разхода на горивото. на практика осчетоводявате фактури за гориво на автомобил, който не е нито ваша собственост , нито е нает. Отделно лицето декларира по-малък доход и плаща /евентуално / по-малък данък. В тази насока може да са последствията, ако въобще някой забележи това. :smile1:
Може по принцип, но дори и в неплатен отпуск да е жената собственикът ще подписва документи за здравни осигуровки, ще подавате Д1 и Д6 - изобщо ще има някакво администриране, а ще сте подали ОКД5 за прекъсване дейността на СОЛ. Най-чисто е да прекратите трудовия договор.
http://novacon.bg/blog/?p=30


" Според Закон за данък върху добавената стойност (ЗДДС) договорите за наем са договори с непрекъснато изпълнение, което означава че всеки период, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка. Съответно данъчно събитие възниква на датата, на която плащането за конкретен период е станало дължимо"
Според мене зависи от договора. Ако плащанията са уговорени по време независимо дали са платени договорените суми или не следва да се издаде фактура - дори и да е за бъдещ период, както е в случая. Вижте договора.
Според мене тези пътни следва да бъдат включени в СИС - те не намират място в чл.13 , където са изброени необлагаемите доходи на физическите лица. В случая не става дума за командировъчни, които фигурират в чл.13 ЗДДФЛ.

В тази връзка обърнете внимание на текста от разяснението на НАП в по-горния линк :
Скрит текст :
Така мисля. :smile1:

Благодаря ви, само, че лицето не се командирова, услугата се извършва в София, разнася списания с колата си.

В този случай отговорът е същият - разход за фирмата, доход за лицето.  :smile1:

http://blog.apis.bg/2012/09/nap-otnosno-dana-chnoto-tretirane-na-komandirova-chni-razhodi/

от линка :
" Разходите за пътни, дневни и квартирни пари, свързани с услугите, извършвани от лица по извънтрудови правоотношения, могат съобразно договореното да бъдат:

за сметка на възложителя, т. е. да представляват счетоводен разход за командироващото предприятие и съответно доход за командированото лице или

– за сметка на изпълнителя по договора."



Не може да направите  тази промяна без съгласието на служителите и без подписа им в допълнителното споразумение.
 Не ми позволяват да платя за единия, ако не платя и за другия (който съществува само по документи). Има ли законово основание за това ...

Все съм се чудила защо искаме законови действия от институциите срещу незаконови от наша страна ?
http://accountingnews.bg/%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B4%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80-%D0%BF%D1%80%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%83%D1%87%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D1%89%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B0-74.html


http://www.odit.info/?s=6&i=298990&f=668


 " Ако по време на получаване на паричното обезщетение лицето започне да упражнява дейност - основание за задължително осигуряване по чл. 4, която бъде преустановена след по-малко от 9 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период, ако регистрацията на лицето в Агенцията по заетостта е направена в срок 7 работни дни от прекратяване на трудовата дейност. Ако регистрацията е направена след този срок по неуважителни причини, изплащането на паричното обезщетение се възстановява от датата на новата регистрация за оставащия към датата на прекратяването период, намален със закъснението "


Счетоводно отчитане на разходи за минерална вода, тоалетна хартия, сапун и др., предоставени от фирмата за всички работници в нея

Скрит текст :
   Здравейте! Наложи се да търся едно КИ от фирма "Фронери България" ЕООД /приемника на Нестле/ във справката от НАП за издадени фактури към нас и се натъкнах на различия с номерата на фактурите. Позвъних на телефон в счетоводството и един "колега" ми каза, че системата им ги генерира така. При нас номерата започват със 1002000..., а при тях със 11967....
   Има ли и други със същия проблем, или аз съм изключение. Какво да направя според Вас?

Нищо - имате си фактури, които сте получили от тях. Представяте ли си по всяка фактура да правите преписка с НАП за корекция на данни за доставчик в СД ЗДДС ? Едва ли сте изключение, но лично аз не съм проверявала този доставчик , а и след прочетеното от ВАс не ми се и иска...

Бих писала името на собственика. Това, че е упълномощил друго лице да го представлява си е негова работа.
Здравейте. Дали може таткото да не ползва този отпуск, а вместо това да си ползва годишния платен отпуск ? Предполагам, че просто не подава молба за ползването на бащинството, а за платен отпуск?

Да. :smile1:
Да разбираме ли, че тази Холандска фирма с регистрация по ЗДДС в България има място на икономическа дейност и обект , от който се предоставя услугата в България ?
Регистрирате се по чл.97А , ако отговаряте на условията за това и искате от Booking.com да впишат ЕИК-а на фирмата Ви. Няма друг вариант за правилно действие в случая.
Швейцария. Тя не е от ЕС и услуги към нея не изискват рег. по чл 97 а, нали?
:good: