Така или иначе в Д1 трябва да чекнете код дали прекратяването е в обхвата на случаите по чл.54б ал.3 КСО или не. В такъв смисъл следва да е ясно по чия инициатива се прекратява ТД - дали клауза в ТД, дали молба за напускане - все нещо трябва да указва чия е инициативата.
Уведомлението е решаващо ?

Не, решаващо е обстоятелството чия е инициативата за прекратяване на трудовия договор.
Също така, ако реши да промени постоянния си адрес, в общината ли трябва да отиде?

Постоянен е този адрес, който е вписан в личната карта. Трябва да смени нея .
Клетка 81 попълвате / както е отбелязано и в СД / на основание чл.92 ал.3 ЗДДС .
(3) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г., изм. относно влизането в сила - ДВ, бр. 104 от 2013 г., в сила от 01.12.2013 г.) Независимо от ал. 1 данъкът за възстановяване по чл. 88, ал. 3 се възстановява в 30-дневен срок от подаване на справка-декларацията, когато:

1. лицето е извършило за последните 12 месеца преди текущия месец облагаеми доставки с нулева ставка на обща стойност повече от 30 на сто от общата стойност на всички извършени от него облагаеми доставки, включително доставките с нулева ставка;

Т.е. , за да се възползвате от тази алинея и от клетка 81 е следвало да попълвате к.81 за конкретния месец, а не да чакате процедура. Сега ще попълните кл.80 , а не 81 с общата сума за възстановяване .
Да .Само малко да се редактирам - попълвате клетка 80 , 81 или 82 в зависимост от основанието за възстановяване на ДДС - какъвто е конкретния случай при Вас. :smile1:
Достатъчно е да подадете СД за 05.2018 с попълнена клетка 80.
Едно становище в подкрепа на отговора :

Скрит текст :
14 - вижте указанията за попълване на уведомление. :smile1:
Въпросът ми е дали това ДКИ ще е правилно да го отразя в дневника за покупки като покупка без право на ДК.

Всъщност нямате никакъв друг избор.  :smile1:
Използвайте бланката на Искане за възстановяване/прихващане . Изчислете си лихвите и си ги поискайте - какво ще Ви върнат е друга работа. :smile1:
Получих отговор от НАП-
Да, категорично се начислява ДДС /изразено устно с някои придружаващи материали от подобни казуси/!
Фактура ще издаде фирмата собственик на актива.

Благодаря, че споделихте резултата от запитването. За мене темата беше много полезна и си направих полезни изводи . :smile1:
Само искам да направя един малък коментар. Всички писма, указания, мнения , цитирани по-горе в темата изразяваха становища , които касаеха двете страни на сключения договор за цесия. От тях стана ясно, че тези две страни са цедент и цесионер и единствено те имат взаимоотношения по повод възникналата цесия. При правилно дефиниране на предмета на цесията тя не поражда облагаема доставка .
ДДС при сделки за цесия - Лиляна Панева

от статията :
" Следователно обектът на цесията следва да бъде ясно формулиран в договора и за да не породи облагаема доставка, трябва да представлява прехвърляне на търговско или друго вземане, а не изкупуване и събиране на дълг."

Всъщност и питането и отговорът на НАП касаят длъжника, който изобщо не е страна по отношение на цесията.
В същата статия, която е цитирана по-горе, е подчертано, че  "Самият длъжник (незаплатилият своето парично задължение по договора, сключен между него и първоначалния кредитор) не е страна по договора за цесия. Той само бива уведомяван за неговото сключване, за да знае, че дължи изпълнение на нов (друг) кредитор (виж чл. 99, ал. 3 и 4 от ЗЗД)."

Така фактите сами по себе си не си противоречат. При определени условия цесията не поражда облагаема сделка между страните по договора за цесия, но длъжникът при издължаване на сумата не в пари, а в натура следва да начисли ДДС на актива, с който се издължава на цесионера.
ДДС при сделки за цесия - Лиляна Панева

от статията :
" Облагането на цесионната сделка с ДДС е обект на противоречиви становища "

" Следователно обектът на цесията следва да бъде ясно формулиран в договора и за да не породи облагаема доставка, трябва да представлява прехвърляне на търговско или друго вземане, а не изкупуване и събиране на дълг."

Интересен ще бъде отговорът на НАП.
Stati ,

на практика имате предмет на цесията  - продажба на парично вземане  на съдружника от фирмата. Това ми се струва , че е основното в случая. Вие искате на практика да се издължите на цесионера чрез тези два апартамента и мисля, че от там идва и объркването по въпроса. В договора за цесията / писмен или устен / предмет е вземането на направената вноска от съдружника.
Ако допуснем, че фирмата, за да се издължи на съдружника и да плате на цесионера сумата продава на свободен пазар апартаментите, то тогава тя ще ги продаде с включено ДДС / в общия случай / и от придобитите приходи ще се разплати със съдружника / плащайки на цесионера / .
При вас обаче искате да замените парите с натура и това може би е по-различното в случая.Посочвате написаното в НА , но нали не тези апартаменти са предмет на цесията ?
/ Всъщност се опитвам да разсъждавам заедно с Вас.../
Вижте прикачения по-долу материал . Може би ще внесе повече яснота по въпроса .
И само едно уточнение - съдружникът е направил парична вноска, а издължаването ще стане с апартаменти ли ?